بخش مهندسی راه، ساختمان و محیط زیست


بخش مهندسی راه، ساختمان و محیط زیست دانشکده ی مهندسی دانشگاه شیراز با بیش از پنجاه سال سابقه (از سال 1343) در میان سایر مؤسسات آموزش عالی در این رشته از جایگاه بسیار والائی برخوردار است. در طول این مدت بخش مهندسی راه، ساختمان و محیط زیست (مهندسی عمران) توانسته است با بهره گیری از اساتید برجسته و فعال و امکانات لازم در امر آموزش و پژوهش به تربیت مهندسین و متخصصین بسیاری در کشور نائل آید. اهمیت ویژه به کیفیت آموزش و پژوهش باعث شده که دانش آموختگان این بخش بتوانند به راحتی از جایگاه والایی در مراکز آموزش عالی و صنعت برخوردار شده و در رقابت های علمی به رتبه های بالا دست یابند.

تحصیلات تکمیلی در سطوح کارشناسی ارشد و دکترا نیز در این بخش سابقه طولانی دارد. اولین دورة کارشناسی ارشد غیر پیوسته (M.Sc.) مهندسی راه و ساختمان در ایران در سال 1347در این دانشگاه ایجاد شد. هر چند زمینه راه اندازی دورة دکترای تخصصی (Ph. D.) در سال های قبل از انقلاب فراهم بود لیکن راه اندازی عملی این دوره در بخش مهندسی راه، ساختمان و محیط زیست دانشگاه شیراز در مهرماه 1371 با پذیرش دانشجو آغاز شد. وجود اعضاء هیأت علمی خبره، کارشناسان متخصص و تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی زمینه بسیار مناسبی را برای تحقیق دانشجویان تحصیلات تکمیلی فراهم نموده است. این بخش با نگاهی ویژه به امر آموزش و پژوهش در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا در تخصص های مهندسی «سازه»، «آب»، «سازه های هیدرولیکی»، «ژئوتکنیک»، «سنجش از دور» و «محیط زیست»، برنامه های فعالی را ارائه می دهد که دانشجویان شایسته با گذراندن آنها به اخذ درجات کارشناسی ارشد (M.Sc.) و دکترا (Ph.D.) نائل خواهند شد. دانش آموختگان دکترای این بخش در بسیاری از دانشگاه های بزرگ کشور به عنوان عضو هیئت علمی مشغول به کارند.

بخش مهندسی راه، ساختمان و محیط زیست دانشگاه شیراز هم اکنون با 28 عضو هیأت علمی دانش آموخته بهترین دانشگاه‌های خارج و داخل کشور که در میان آن ها مفاخر علمی کشور از جمله چهره ماندگار مهندسی عمران کشور، رئیس و اعضای دائم برخی کمیته‌های تخصصی مقررات ملی ساختمان، پیش‌کسوت هیدرولیک کشور و عضو فرهنگستان علوم ایران و.... حضور دارند با حداکثر توان فعال می باشد.